
Callback 2026
Il colore fa la regina (2022)
Fotograf: Magnus Länje.
Kostymdesign: Nina Sandström
Maskdesign: Moa Hedberg
Om verket
Sommaren 2027 sätter Vadstena-Akademien upp ett historiskt verk från 1768 i genren opera-comique, L’Isle Sonante – Den sjungande ön. Verket är framforskat av musikforskaren Holger Schmitt-Hallenberg
Musik: Pierre-Alexandre Monsigny
Libretto: Charles Collé.
Operan sjungs på svenska i nyöversättning av Harald Leander. Lågstämt 415Hz.
Premiär i juli 2027 i Bröllopssalen på Vadstena slott.
Ansökan är stängd. Tack till alla som ansökt.
Roller
OBS! Notera vid omfångsangivelser att musiken kommer att klinga en halv ton lägre än noterat.
Vivatché, Sultan: hög baryton/baritenor. En lekfull, charmig, livfull teaterdirektörskaraktär och spindeln i nätet. Rollen kräver en god skådespelare och röstresurser i likhet med Rossinis aria Largo al factotum! Omfång G-g1.
Sir Durbin, friare till Célénie: tenor. Förste älskaren och sympatisk hjälte. Omfång c1-Ab2.
Piano, eunuck: Counter tenor eller alt/mezzo med bra höjd. Ganska dramatisk, spelglädje. Kan även komma att göra rollen som Infernalisk ande. Omfång e1-b2, ifall dubbelroll med Infernalisk ande utökas omfång till c1-b2.
Presto, magiker: hög baryton eller tenor, undersåte, Vivatchés hjälpreda. Omfång g-g2.
Zerbin, Sir Durbins tjänare och friare till Henriette: Speltenor, sympatisk karaktär. En rolig och tacksam spelroll. Söker med samma aria som Sir Durbin. Omfång g-a2.
Célénie: sopran. Stolt, dramatisk och teatralisk, hög status. Rollen kräver även en bra botten i rösten. Omfång c1-h2.
Mélophanie, Sultaninna: Sopran. En förorättad fransk tragedienne. Rollen kräver även bra botten i rösten. Omfång d1-c3.
Henriette: mezzo. Kär och galen, en rolig och tacksam spelroll. Söker med samma aria som En infernalisk ande eller Céleniés aria. Omfång d1-g2.
En infernalisk ande: alt/mezzo med bra höjd, karaktärsroll. Ev dubbelroll i kombination med rollen som Piano. Söker med rollarian “Incantation” (texten består bara av notnamn!). Omfång c1-g2.
Callback
Till Callbacken vill vi att du förbereder: det obligatoriska utdraget ur operan till den roll du söker.
OBS! Detta material får ej spridas vidare.
Callback sker live 24 oktober i Stockholm samt 1 november i Malmö.
Obligatoriska stycken till callback:
Vivatché, Sultan: hög baryton/baritenor.
Piano, eunuck: Counter tenor eller alt/mezzo med bra höjd.
Presto, magiker: hög baryton eller tenor,
Mélophanie, Sultaninna: sopran.
En infernalisk ande: alt/mezzo
Frågor
Om du har frågor eller behöver mer info vänligen maila apply@vadstena-akademien.org.
Ansökningsdatum och information för övriga stipendiater kommer i mitten av oktober men det går alltid bra att skicka en intresseanmälan till apply@vadstena-akademien.org